Hajszál híján ezermilliárd forint volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vesztesége az idei első félévben, ami időarányosan azt mutatja, hogy talán nagyobb a baj a jegybank eredményével, mint az várható volt. Ebben elsősorban az egekbe emelt kamat a ludas, de a forint idei erősödése sem jött jól, hiszen elapadt a korábbi bevételforrás, a devizatartalék forintra váltása. A jelentős veszteség arra is rámutat, miért kell ősszel ismét módosítani a jegybanktörvényt, hiszen a tetemes mínuszba csúszó saját tőke ötöde is komoly teher lenne a költségvetésnek.
Az első félévben 999,3 milliárd forintos vesztesége volt a Magyar Nemzeti Banknak (MNB), amivel a saját tőkéje mínusz 1500 milliárd forint volt június végén – derül ki a jegybank honlapján megjelent féléves jelentésből. A számokat látva nem meglepő, hogy a kormány ismét a jegybanktörvény módosítására készül, hiszen ellenkező esetben a 2024-es költségvetésre hatalmas teher hárulna.
Jóváhagyta a magyar jegybanktörvény tervezett módosítását az Európai Központi Bank (EKB), így az egyébként is feszített 2024-es költségvetés nagyjából 300-400 milliárd forintos időzített bombáját sikerülhet hatástalanítani. A probléma ettől persze nem oldódik meg, csak reménykedhetünk abban, hogy középtávon az MNB majdani nyeresége vissza tudja pótolni a jegybank saját tőkéjét, hogy ne legyen szükség költségvetési feltőkésítésre. Ráadásul a pozitív válasz mellett az eurózóna jegybankjának is vannak kétségei a magyar megoldással kapcsolatban.
Délelőtt már Varga Mihály már ellőtte a puskaport, mely szerint az Európai Központi Bank (EKB) rábólintott a magyar jegybanktörvény tervezett módosítására. Persze a dolog nem ennyire egyszerű, az eurózóna jegybankja hatoldalas jogi szakszövegben magyarázza el a döntést, ami délután jelent meg.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében az elmúlt napok földrengéseivel foglalkoztunk, amelyek Békés és Somogy megyét is érintették, de mozgott a föld Romániában is. Vendégünk volt Mónus Péter szeizmológus. A második blokkban a Magyar Nemzeti Bank negatív tőkéje volt a téma, amely teher lesz a költségvetésen és a kormánynak valamilyen megoldást kell erre találnia. Hogy milyet, arról Beke Károlyt, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.
A Gránit Bank 2022. december 29-i közgyűlésének döntése alapján a Tiberis Digital Kft. 2 milliárd forint összegű tőkeemelést valósít meg, amelynek következtében a Tiberis Digital Gránit Bankban lévő tulajdonrésze 43,2%-ról 44,8%-ra nő - derül ki a bank közleményéből.
500 millió forint összegű rulírozó kölcsönszerződést kötött a Delta Technologies leányvállalata, a Delta Systems a Takarékbank Zrt.-vel - tájékoztatta a társaság a BÉT-et.
A 10 és 100 millió forint közötti kutatás-fejlesztési támogatást elnyerő cégek csupán 38 százaléka tudta a nyerés utáni öt évben a támogatás minimum kétszeresével növelni az összesített EBITDA értékét - derült ki a Via Credit felméréséből. Ez azt is kihozta, hogy a közép-és nagyvállalati szektor cégei átlagon felül teljesítettek, míg a mikro- és kisvállalkozások harmadánál volt erre példa. Emiatt a felmérést készítő cég ügyvezetője úgy látja: az eredmények javulnának, ha a támogatás mértéke összhangban lenne az adott vállalkozás saját tőkéjével és dolgozói létszámával.
Magasabb lehet az alapkamat jövőre, mint várták.
Kevesebb kamatvágás lehet jövőre, ez rontotta el a hangulatot.
Kisebb kamatvágás jöhet jövőre, mint amire eddig számítani lehetett.
Szerintük indokolt lépés volt.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.